„Pomagając innym pomagasz i sobie”
Dobrze znana wszystkim definicja, którą przytoczę może wydać się opisem bezowocnej czynności. Możesz zdziwić się jak wiele w życiu może zdziałać taka forma inwestycji czasu, ale im wcześniej zaczniesz tym Twoje życie będzie bogatsze. Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu, często właśnie dzięki wolontariuszom funkcjonuje dana impreza lub wydarzenie.
Podczas wolontariatu człowiek rozwija się, poznaje nowych ludzi, sprawdza swoje zdolności w działaniu i zdobywa doświadczenia,nie wspominając o wspomnieniach oraz znajomościach-często na całe życie.
Od dziecka działam w wolontariacie i pozwoliło mi to angażować innych i wprowadzać z czasem innych do różnych organizacji, dzięki czemu w przyszłości pomóc innym z poziomu polecenia/delegowania (nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc działaniem, czasami musimy zarządzać jakąś informacją, polecić daną czynność osobie, która zajmie się tym na miejscu ).
Od 5 lat jestem zaangażowany w wolontariat na terenie Województwa Śląskiego:
-Program Aktywności Lokalnej PAL Stary Rynek przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu,
-Targi pracy np. ABSL Talent Days-wsparcie organizacyjne, które zaowocowało przepływem informacji, dzięki któremu wiem niemal wszystko o studiach, szkoleniach i kwalifikacjach, które są Ci potrzebne by osignąć najniższymi kosztami dane wykształcenie.
-Światowe Dni Młodzieży w Zawierciu Częstochowie, i Krakowie- znajomości i przyjaznie, które trwają do dzisiaj i które wzbogaciły moje życie o poznanie żywego Boga w wymiarze globalnym.
-Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach 2015-2017- najpierw wolontariat, potem opieka nad wolontariuszami. Nieograniczona wiedza na temat przedsiębiorczości, którą otworzył klucz wolontariatu gospodarczego sprawi, że będę mógł dzielić się na długo wiedzą i doświadczeniami z zakresu własnej działalności jak i zdobytej wiedzy teoretycznej.
-Program Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, z urzędem warto żyć w zgodzie, ale warto też współpracować w imię lepszego jutra. Nigdy nie wiadomo czy dziś nawiązana znajomość nie będzie Ci potrzebna kiedyś. Pamiętaj jednak- buduj relację, a nie gromadz kontakty.
-Nowa Ewangelizacja Zawiercia:Koncerty ewangelizacyjne i wydarzenia kulturalne na terenie Zawiercia,
-Gmina Łazy; Rajd KolorLove Łazy i Centrum informacji Turystycznej Gmina Łazy-wsparcie działań,
-W czasach szkoły podstawowej także WOŚP, obecnie jest mi bliższa Szlachetna Paczka.
-Akcja Ukraina 2018- 5-15 lipca 2018r.,piękna przygoda, która nadejdzie,
-Szkolny klub Caritas przy szkole, w której obecnie pracuję.
Krótko wspomnę o bieżącej akcji Jałmużny Wielkopostnej, zachęcając do działania.
Szkolne Koło Caritas bierze udział w charytatywnej poprzez zbiorkę pieniażków do Skarbonki Miłosierdzia znajdującej się w każdej klasie. Pieniążki zbierane będą przez okres Wielkiego Postu, ktore sa wyrzeczeniem przyjemności na rzecz drugiego czlowieka. Jest to Jałmużna Wielkopostna.
Dar Juniora dla Seniora.
W tym roku zbieramy dla osób starszych samotnych.
Twój dar pomoże osobom starszym.
“Nie zapominajcie o ludziach starszych, sa źródłem mądrości oraz pamięcią życia i rodziny.” – Papiez Franciszek.
Zrezygnuj z jakiejś przyjemnosci i zloż ofiarę do skarbonki.
Chętnie opowiem w wolnej chwili o wolontariacie i o tym jak ta inwestycja daje Ci szanse na wzbogacenie Twego życia co najmniej o doświadczenia. Jest to na pewno lepsze od nałogu i od nic nie robienia, a to i tak bardzo wiele.
Polecam wolontariat-to rozwija i stwarza możliwości dla rozwoju.

Share This