Nie jeden z Nas został kiedyś oceniony powierzchownie na podstawie samego efektu. Tylko My wiemy ile faktycznie kosztowała Nas praca, nauka lub dana sytuacja. Obrazuje to popularna “iluzja góry lodowej”.

Przyjrzyjmy się kilu historiom.

Walt Disney

Amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego
w historii, legenda animacji i filmu. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions (obecnie The Walt Disney Company). Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki, pies Pluto czy Kaczor Donald. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.

Początki jego kariery były ogromnym wyzwaniem dla jego charakteru. Gdy zaczął pracować dla gazety został szybko zwolniony, ponieważ według redaktora brakowało mu wyobraźni i dobrych pomysłów. 

Następnie próbował swoich sił w różnych przedsięwzięciach biznesowych, z których większość zakończyła się zupełnym fiaskiem. Dopiero, gdy spróbował swoich sił w przemyśle filmowym, zaczął odnosić wielkie sukcesy. W 1931 otrzymał Oscara za stworzenie Myszki Miki. Łącznie Walt Disney otrzymał 59 nominacji oraz 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej!

Henry Ford

Przemysłowiec amerykański, który założył w Detroit w 1903 spółkę Ford Motor Company.

Już za młodu zafascynowany był wszelkiego rodzaju techniką. Odbywał praktyki w różnych warsztatach mechanicznych, m.in. zegarmistrzowskich. Na początku zastanawiał się nawet nad uruchomieniem masowej produkcji tanich zegarków, jednak później zainteresował się samochodami. W 1896 zbudował pierwszy prototyp własnego samochodu. W 1899 był jednym ze współzałożycieli firmy Detroit Automobile Company (później przekształconej w Cadillac Motor Company). Niestety jego pierwsze kilka firm zupełnie splajtowało, a z firmy Cadillac Motor Company sam odszedł po tym jak pokłócił się ze współudziałowcami. Dopiero, gdy miał 44 lata wprowadził na rynek Forda T. Wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną oraz ograniczając produkcję do jednego modelu i koloru (czarnego) mógł znacznie obniżyć cenę samochodu, co zrewolucjonizowało amerykański rynek motoryzacyjny. Do 1927 roku sprzedał ponad 15 milionów Fordów T.

Winston Churchill

Brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych.
W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

Większość dzieciństwa spędził w szkołach z internatem gdzie pobierał naukę. W Harrow School doszła do głosu jego niezależna i buntownicza natura, przez co był często karany, pomimo dobrych wyników w nauce. Gdy miał 7 lat, jego pierwszy nauczyciel skutecznie zniechęcił go do łaciny, każąc nauczyć się I deklinacji na pamięć. Po dwóch latach pobytu w tej szkole, Winston był tak wykończony psychicznie, że musiał być przeniesiony do innej (po rehabilitacji). Po zakończeniu edukacji próbował swoich sił w armii. Jako korespondent wojenny wybrał się do Afryki gdzie jego pociąg wpadł w zasadzkę a on sam trafił do niewoli w obozie jenieckim. Na szczęście udało mu się z niego uciec. Winston Churchill po jakimś czasie przerzucił się na politykę. Zanim stał się premierem Wielkiej Brytanii w wieku 62 lat, wielokrotnie przegrywał wybory chcąc dostać się do Parlamentu. W końcu jednak odniósł sukces i stał się świetnym przywódcą,  otrzymał nagrodę Nobla oraz honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Albert Einstein

Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Wniósł też swój wkład do rozwoju filozofii nauki.

Sławny fizyk, jako małe dziecko miał problemy z nauką mówienia i czytania. W jednym ze swoich listów napisał „Moi rodzice martwili się, ponieważ zacząłem mówić za późno i zwrócili się z prośbą o pomoc do lekarza z tego powodu. Nie potrafię powiedzieć, ile wtedy miałem lat, ale na pewno nie mniej niż trzy”. Einstein nauczył się czytać dopiero w wieku 7 lat. Mimo to udało mu się szybko nadrobić straty i wkrótce po tym jak poszedł do szkoły zaczął otrzymywać nadzwyczajne wyniki w nauce.

Jeżeli przeczytasz te biografie, to zobaczysz, że determinacja jest silniejsza od opinii tłumu i przeciwności, a wiara w siebe może utorować drogę do każdego celu.

Share This