„Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy.”

W Polsce działa wiele fundacji charytatywnych- w zależności od Twojej postawy lub przekonań możesz zaangażować się w działalność którejś z nich. O tym, że warto wie młodzież zaangażowana w wolontariat szkolny w ramach Caritas.

22 marca 2018 roku Szkolne Koło Caritas działające w szkole, w której pracuję wzięło udział w zbiórce pieniędzy w hipermarkecie Auchan w Sosnowcu. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na pomoc potrzebującym w Syrii.
Efekt tej zbiórki to 2716,30zł, a efekty naszej tygodniowej pracy, w którą wliczyła się także zbiórka w Biedronce
wyniósł blisko 20 000zł.Grupa wykazała się, co widać w liczbach. Nie można tu nie wspomnieć o atmosferze i relacji, która wzmacnia się między samymi wolontariuszami, a także między wolontariuszami a opiekunami w trakcie działań.


Kolejnym wydarzeniem, o którym warto wspomnieć była wspólna pielgrzymka oddziałów Caritas regionu sosnowieckiego do Krakowa-Łagiewnik, która odbyła się 14 kwietnia bieżącego roku. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów i uczennic z klas trzecich, szóstych i siódmych.
Wyjazd stanowił również zakończenie Tygodnia Miłosierdzia Bożego i podsumowanie działań oddziałów Caritas w całej Polsce.

Jak powiedział Jan Paweł II, „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jest  to wyjątkowe, że postać Papieża Polaka jest bliska młodzieży urodzonej w 2005, 2006,2007 roku i pózniejszych. Pokazuje to jak potrzebne są nam osoby o wartościach, nie tylko tych deklarowanych, ale przede wszystkim wyrażonych w postawach.
Kształtujmy Nasz charakter poprzez aktywność, pomoc i duchową przedsiębiorczość. Zmieniając w nawet drobnym stopniu rzeczywistość zmieniamy Nasz mały świat na lepsze.

Zadniem nauczycieli i opiekunów wolontariatu jest nie tylko opieka nad podopiecznymi i delegowanie im zadań, ale też angażowanie i pokazywanie własną postawą, że działanie ma głęboki sens, wynika z Naszej woli wewnętrznej, a nie przymusu i, że pomaga Nam stawać się lepszymi.
Nie bez znaczenia jest też rozmowa. Pamiętajmy, żeby nie tworzyć ściany między nami a młodzieżą, która chce działać. Postawa towarzyszenia, czasem wyrażona w prostej rozmowie i życzliwości może pomóc Nam wydobyć potencjał tego z kim pracujemy.

Share This