“Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci, gdzie patrzeć, ale nie powiedzą Ci, co widzieć.”
Napiszę coś, co może będzie kontrowersyjne, ale mam taki sposób pracy i taka jest moja opinia. W dużej większości się to sprawdza- indywidualnie i grupowo.
1. Nigdy nie zakładam, że mam do czynienia z idiotami, mam dobre zdanie o osobach, z którymi pracuję i interesuje mnie wypracowanie dobrych wyników z moją grupą. Nawet jeśli mam do czynienia z nieuświadomioną z czymś grupą, to wszystkiego można się nauczyć w skończonym czasie.
2. Nie uznaję takich argumentów jak “oni się tego nie nauczą”, “to jest zbyt trudne”, “nie da się”. Jako nauczyciel mam podstawę programową, którą jako priorytet mam do przerobienia, ale to nie znaczy, że nie mogę wprowadzać dodatkowych informacji jak wzór Herona czy mnożenie metodą japońską czy przekątnych.
Z doświadczenia wiem, że w każdej grupie znajdzie się choćby jedna osoba, której się to spodoba lub przyda, więc jeśli jest czas zamiast siedzenia za biurkiem w fotelu wolę zrobić coś dla siebie (ucząc innych uczymy siebie) i dla tych, którzy będą się na Nas powoływać w przyszłości.
3. Ucząc innych uczymy siebie. Profesor z analizy matematycznej na jednym z wykładów na 2. roku studiów powiedział, że nauczył się najwięcej na temat matematyki przygotowując swój wykład. W pełni popieram to zdanie, starając się “ugryzć” temat od strony wytłumaczenia rozwijamy swoją świadomość i wiedzę na wyższym poziomie.
4. Pamięć ludzka jest zawodna, ale nie można zakładać, że o czymś zapomnimy. Wiadomo, lepiej jest nie obiecywać niż obiecać a tego nie zrobić, ale powinniśmy równać do góry a nie w dół. Jeżeli dołożymy starań i będziemy powtarzać- zapamiętamy. Jeżeli odpowiednio coś powiemy i wykonamy pewne działania by Nasz przekaz został zapamiętany, to osiągniemy ten cel. Zakładanie, że ktoś czegoś nie zapamięta, bo to wzór itp. jest błędnym założeniem.
Psychologia mimo, że ma szczytne cele często podcina skrzydła nauczycielowi z dobrymi intencjami.

“Gdy majątek rośnie, rośnie liczba tych, którzy z niego korzystają, i jego właściciel ma z niego tylko taki pożytek, że jego oczy go oglądają.”- Poza dobrostanem ekonomicznym majątkiem bezcennym jest wiedza, mądrość i talent.

Share This