Warto wprowadzać do szkół to co nowe i czego nie ma w książkach, a co może przydać się w życiu. Szachy, zadania logiczne. występy artystyczne, prezentacje są czymś takim.
Dzień zdrowia w Naszej Szkole okazał się dniem rozdania dyplomów dla laureatów szkolnego turnieju szachowego zorganizowanego przez mnie w styczniu 2018 roku. Udział w zawodach wzięło blisko 40 dzieci z klas 1-7 Szkoły Podstawowej. Zawody zostały zaplanowane na 3 dni.
Najlepszy by osiągnąć wyznaczony cel- zwycięstwo musiał rozegrać 15 partii, trzeci zawodnik rozegrał również 15.

Myślę, że tak rozbudowany system rozgrywek w sposób sprawiedliwy zweryfikował umiejętności graczy dając możliwość poprawienia się w drugim etapie zawodów, nawet jeśli po drodze powinęła się komuś noga.
Dziękuję w sposób szczególny:
-Uczestnikom- to dzięki wam ten turniej był możliwy do zorganizowania, mam nadzieję, że na długo zapamiętacie wszystkie pozytywne emocje. Fajnie, jeśli nauczyliście się czegoś nowego. Trzymam za Was kciuki w Przyszłości.
-Fotografom- Elizie i Żanecie- bez Was nie byłoby takiej fajnej atmosfery i nie oddałbym piękna szachów w różnych odcieniach.
-Wsparciu technicznemu – Miejskiemu Ośrodkowi Kultury wraz z Panem Dyrektorem za możliwość skorzystania ze sprzętu (poraz kolejny), chętnie zorganizuję coś dla Łaz i ich mieszkańców.

-Wsparciu organizycyjnemu- Dyrekcji Naszej Szkoły za możliwość przeprowadzenia zawodów, nauczycielom, którzy mnie wsparli w tym dziele, uczniom, którzy pomagali w przygotowaniu sali- bez Was nie mógłbym wszystkiego ogarnąć w tak dobrym czasie.
Poza nauką warto bawić, integrować się, sprawdzać się w działaniu, myśleć i czuć dobre emocje kształtujące osobowość.
Organizacją wspólnie z innymi nauczycielami którzy bardzo mi pomogli i nauczaniem w różnych klasach szachów realizuję założenie zreformowanej szkoły XXI wieku. Dzięki temu daję dzieciom umiejętność gry w grę królewską, a sobie wspomnienia gdy jako 12-latek zaczynałem grać i towarzyszy mi to przez całe życie.
Szkolny Turniej Szachowy odbywał się w dwóch etapach:
1. Eliminacje- 6 grup po 6-8 zawodników.
2. Finały- 12 najlepszych zawodników podzielonych na grupy grające systemem każdy z każdym. Następnie półfinały 1A-2B, 2A-1B, mecz o trzecie miejsce i finał.
Najlepszy zostaną wyróżnieni, każdy zostanie nagrodzony słodkim poczęstunkiem, dobrą zabawą i wspomnieniami wśród znajomych z klasy i ze szkoły.

Cieszę się, że mogę to zorganizować dla dzieci, których uśmiech na buziach jest dla mnie ważny.

Dla rodziców i dla uczniów mam 2 rady:
Dla rodziców cytat od kogoś zapewne mądrzejszego w szachach ode mnie. Według mnie jest to zdanie, które wyznacza drogę
“Nauczcie dzieci grać w szachy, a o przyszłość możecie być spokojni.”
A dla dzieci coś ode mnie:
Żyj zdrowo i mądrze korzystaj z darów, które otrzymujesz. Jeżeli jednym z takich darów będzie umiejętność gry w szachy, to mądrze go wykorzystujesz będziesz w każdej trudności szukać rozwiązania i ocenisz, które jest najbardziej korzystne.

Share This